top of page

Kot pierwszy raz w domu – na dobry początek

Adopcja kota ze schroniska lub zakup z hodowli to zawsze radosne przeżycie, jednak przed przybyciem nowego domownika należy zaopatrzyć się w rzeczy, które będą mu potrzebne. Do niezbędnych na pewno należą:

  • kuweta i żwirek

  • drapak i kilka zabawek

  • miski na jedzenie i wodę


Kot pierwszy raz w domu
Słodkie Misie Donut

Przedmioty te powinny stać w pewnej odległości od siebie, aby kot miał wydzielone miejsca na spożywanie posiłków, zabawę i załatwianie swoich potrzeb fizjologicznych. Najlepiej jeżeli drapak zostanie ustawiony w pomieszczeniu gdzie domownicy spędzają najwięcej czasu, a kuweta w miejscu spokojnym, rzadko uczęszczanym, np. w łazience. Trzeba tylko pamiętać, aby drzwi do łazienki zostawiać uchylone.

Gdy kot okaże się pierwszy raz w domu od razu pokazać mu miejsce gdzie stoi kuweta. Można go włożyć do środka, aby się z nią zapoznał. Koty ze schroniska lub z hodowli powinny być nauczone korzystania z kuwety, tak więc nie powinno być z tym problemu.

Pierwsze dni w nowym miejscu to zawsze stresujące przeżycie dla kota. Na początku może szukać miejsca ustronnego, gdzie schowa się przed wszystkimi i będzie mógł obserwować swoje nowe środowisko. Może to być np. krzesło pod stołem. Z czasem, gdy nabierze zaufania zacznie spędzać czas z domownikami, dopominając się zainteresowania i pieszczot.


kot leży na kanapie
Słodkie Misie Barbara


Comments


bottom of page